روش از بین بردن ساس در منزل

 

روش از بین بردن ساس در منزل

روش از بین بـردن ساس در منزل

یکی از حشرات موذی و کوچک خون خوار ساس ها هستند. ساس با اندازه کوچکی کـه دارد اگر بدنتان را بگزد باعث ساخت خارش و التهاب پوست شما می شود کـه بسیار آزار دهنده است. کـه بـه راحتی میان وسایل و ترک های دیوار پنهان می شوند. در این مطلب روش مبارزه و از بین بـردن ساس را بـرای شما عزیزان آماده کرده ایم، با ما همراه باشیـد.

 

نشانه‌های حضور ساس در خانه

یکی از واضح‌ترین نشانه‌های حضور ساس ها در خانه این است کـه معمولا افراد از گزش توسط حشرات درطول شب شکایت می‌کنند. اگر متوجه شده‌ایـد کـه در موقع خواب، حشره‌ای شما را نیش زده، تختخواب خود را بـه‌دقت بـررسی کنیـد تا نشانه‌های فعالیت ساس ها را پیـدا کنیـد.

بـه‌دقت ملحفه‌ها و روتختی را چک کنیـد. درزهای تشک و گوشه‌ها و فنرهای تخت را بـررسی کنیـد تا این حشرات یا تخم آنها را پیـدا کنیـد. تخم ساس شبیه بـه دانه‌ی خشخاش با رنگ‌ سفیـد و روشن است. می‌توان نشانه‌هایی از فعالیت ساس ها را زیر کاغذدیواری‌هایی کـه بلند شده‌اند و در نزدیکی تختخواب قرار دارند، در گوشه‌وکنار میزها، کمدها و دراور مشاهده کرد.

روی تشک و سایر وسایل اطراف تخت، بـه‌دنبال لک‌های قهوه‌ای تیره بگردیـد. این لک‌ها ادرار یا مدفوع ساس هستند. ادرار این حشرات، مایعی بـه رنگ قهوه‌ای روشن یا سیاه است کـه توسط پارچه‌ها جذب می‌شود و رنگ آن باقی می‌ماند یا بـه‌شکل دانه‌های ریز، خشک می‌شود. اگر تعداد زیادی ساس‌ در یک مکان جمع شده باشند، بویی شبیه بـه بوی گشنیز تولیـد می‌کنند.

روش از بین بردن ساس در منزل

روش های از بین بردن ساس

مبارزه با ساس‌ها

از آنجا کـه ساس می‌تواند در هر گوشه و درز و شکافی از منزل پنهان شوند، از بین بـردن آنها کار راحتی نیست. یکی از بـهترین توصیه‌ها بـرای از بین بـردن این حشرات این است کـه از یک متخصص مهار آفات کمک بگیریـد. خارج کردن وسایل اضافی و مرتب کردن بـه‌هم‌ریختگی‌ها، فرصت و فضای کمتری را بـرای پنهان شدن بـه ساس ها می‌دهد و همچنین، بازرسی خانه و پیـدا کردن ساس ها و از بین بـردن آنها را بـرای شما راحت‌تر می‌‌کند.

 اقدامات اولیه و طبیعی بـرای مبارزه با ساس

اولین قدم در از بین بـردن ساس این است کـه محل اختفای آنها را پیـدا کنیـد. درصورتی کـه فردی مورد گزش ساس قرار بگیرد، احتمال دارد قطره‌های خون را در ملحفه خود مشاهده کند. زخم، ورم پوست تا شعاع پنج سانتی‌متری و خارش شدیـد می‌توانند از علائم گزش ساس باشند.

گزش توسط ساس معمولا شب‌ها صورت می‌گیرد، چرا کـه بیشتر ساس‌ها در تختخواب پنهان می‌شوند و معمولا این تشک و تختخواب هستند کـه مورد حمله‌ی ساس ها قرار می‌گیرند. طول بدن ساس ها از نوزادی تا بلوغ کامل از یک تا ۶ میلی‌متر افزایش پیـدا می‌کند؛ پس احتمال دارد کـه در اطراف تخت و درز دیوار، ساس هایی با اندازه‌های متفاوت ببینیـد.

روش از بین بردن ساس در منزل

از بین بردن ساس با بخارشوی

 بـرداشتن تشک

یکی از اولین کارهایی کـه بایـد انجام دهیـد این است کـه تشک تخت را بـرداریـد و تخت را کاملا خالی کنیـد. ابتدا روتختی را بـرداریـد و بلافاصله داخل دو کیسه‌ی پلاستیکی قرار دهیـد و درب آن را محکم کنیـد تا حشرات و تخم‌ها بـه‌ جای دیگری منتقل نشوند. ملحفه‌ها و روتختی‌ها را بـرای حداقل ۳۰ دقیقه در آب داغ بشوییـد و در دمای بالا بـرای مدت ۳۰ دقیقه خشک کنیـد. پلاستیک داخلی ملحفه را زمانی باز کنیـد کـه ملحفه‌ها را بـه‌طور کامل داخل ماشین لباسشویی گذاشته‌ایـد.

بـرای از بین بـردن حشرات و تخم آنها، تا جایی کـه احتمال دارد با دقت کامل، همه‌جا را جارو کنیـد. با این کار احتمال دارد حشراتی کـه در جاهای دور از دسترس پنهان شده‌اند، از بین نروند. محتویات کیسه جاروبـرقی یا کل کیسه را در فضای باز بـه یک کیسه‌ی پلاستیکی منتقل کنیـد و درب آن را کاملا محکم ببندیـد. مطمئن شویـد کـه تخت شما کاملا از حشره‌ها و تخم آنها پاک شده است. بـرای این کار، آن را کاملا با اسپری‌های حشره‌کش، از وجود حشرات پاک کنیـد.

روش از بین بردن ساس در منزل

ساس از کجا میاد

 پوشاندن تخت

دومین قدم کلیـدی بـرای منع حشرات از ورود بـه تخت این است کـه آن را کاملا بپوشانیـد. بـرای این کار، کاورهای پارچه‌ای مخصوصی وجود دارند کـه حشرات داخل آنها بـه دام می‌افتند و از بیرون نیز نمی‌توانند وارد آن شوند. بـرای این کار می‌توانیـد از ملحفه‌های مخصوص زیپ‌دار استفاده کرد. هزینه‌ی استفاده از این کاورها و ملحفه‌ها، کـه در فروشگاه‌ها وجود دارد، بسیار کمتر از تعویض تشک تخت است. این پوشش بایـد بـرای حداقل یک سال، روی تخت باقی‌ بماند.

استفاده از کاورها، نقاط غیرقابل‌دسترس را از دیـد حشرات دور نگه می‌دارد و پیـدا کردن آنها را راحت‌تر می‌کند. همچنین بـرای پیشگیری از ورود حشرات بـه تشک جدیـد نیز ضروری است. قبل از اینکـه تخت را بپوشانیـد، حتما مرحله‌ی یک را کـه شامل پیـدا کردن حشرات و از بین بـردن و جارو کردن آنهاست، انجام دهیـد.

 تله‌هایی بـرای بـه دام انداختن حشرات

دام‌های خاصی بـرای دور کردن حشرات از تخت وجود دارند کـه معمولا بین محل پنهان شدن حشرات و محل خواب میزبان، قرار می‌گیرند. یکی از این دام‌ها، پدهای چسبناک مخصوصی هستند کـه در پایه‌ی تخت قرار می‌گیرند و حشرات را جذب می‌کنند، ولی این کار ظاهر ناخوشایندی دارد و محیط را کثیف می‌کند.

مواد و ابزارهای خاصی بـرای از بین بـردن ساس در بازار و فروشگاه‌های آنلاین وجود دارند، ولی بعضی از آنها را می‌توان در منزل نیز تهیه کرد. تخت را از دیوار فاصله بدهیـد و مطمئن شویـد کـه ملحفه با زمین در تماس نیست، بـه این ترتیب، تا حدی حشرات را از تختخواب خود دور نگه می‌داریـد.

روش از بین بردن ساس در منزل

 گرما

شستن لباس‌ها و ملحفه با آب داغ، یکی از روش‌های مؤثر بـرای از بین بـردن ساس است. هنگامی کـه دمای بدن و محیط اطراف ساس ها بـه بیش از ۴۵ درجه بـرسد، آنها می‌میرند. درنتیجه قرار دادن حشرات در معرض دمای بالا بـرای مدت یک ساعت آنها را در هر مرحله‌ای از عمر خود کـه باشند، از بین می‌بـرد. در دمای بالای ۶۰ درجه، همه‌ی ساس ها بـه‌سرعت از بین می‌روند.

با وجود این، بعیـد است کـه با گرم کردن دمای اتاق، ساس ها از بین بـروند، چون دمای بسیار بالایی نیاز است. این کار احتمال دارد ساس ها را در سراسر منزل پخش کند، چرا کـه بـه‌دنبال محیط خنک‌تر و بـرای دوری از گرما، بـه اتاق‌های مجاور نقل‌مکان می‌کنند.

 سرما

ساس ها در دمای خیلی پایین نیز می‌میرند. البته بـرای نابودی ساس با دمای پایین، بایـد حداقل ۴ روز در معرض دمای کمتر از ۱۸- سانتیگراد قرار بگیرند. بـرای اینکـه همه‌ی ساس ها کشته شوند و تخم‌ها از بین بـروند و دمای هوای پایین، بـه سوراخ‌ها و درزها نفوذ کند، چهار روز زمان نیاز است.

بـرای استفاده از این شرایط می‌توانیـد اشیا کوچکی را کـه آلوده بـه ساس و تخم این حشره هستند، در فریزر نگهداری کنیـد و دوره‌ی چهار روزه را از زمانی حساب کنیـد کـه شیٔ موردنظر کاملا بـه دمای منفی ۱۸ درجه رسیـده باشد. این زمان بـرای اجسام حجیم‌تر، بـه مراتب بیشتر می‌شود.

پر کردن ترک دیوار با گچ

یکی از راه‌های اساسی بـرای از بین بـردن ساس در منزل این است کـه مخفیگاه آنها را خراب کنیـد. بـرای اینکار با استفاده از مقداری گچ تمام شکاف‌ها و درزهای موجود را بپوشانیـد تا احتمال رشد و تکثیر ساس را در آینده بـه طور کامل از بین ببـریـد.

روش از بین بردن ساس در منزل

اسپری کردن الکل

از آنجایی کـه الکل بـه سرعت تبخیر می‌شود. بایـد آن را چندین بار در هفته استفاده کرد. الکل ایزوپروپیل 99% یکی از موثرترین انواع الکل‌ها بـرای از بین بـردن ساس در منزل است این ماده با حل کردن سلول ساس‌ها موجب نابودی آن‌ها می‌شود.

مواد شیمیایی بـرای استفاده‌ی خانگی

شما می‌توانیـد از بـرخی مواد شیمیایی کـه در فروشگاه‌های آنلاین یا فروشگاه‌های مربوطه موجودند، استفاده کنیـد. فراموش نکنیـد کـه استفاده از این مواد در محیط بسته خطرناک است. بسیار مهم است کـه همیشه از مواد دارای مجوز و تأییـدیه استفاده کنیـد و بـه‌دقت دستورالعمل آن را بخوانیـد و طبق دستور عمل کنیـد.

این مواد عبارتند از:

پیرترین (pyrethrins) و پیرتروئیـد (pyrethroids) کـه از گل داوودی بـه دست می‌آیند. مواد خشک‌کننده‌ای مثل بوریک اسیـد و خاک دیاتومه کـه پوشش محافظ بدن حشرات را از بین می‌بـرند. مواد زیست‌شیمیایی همچون روغن چریش کـه بـه‌صورت پرس سرد تولیـد شده باشد. پیرول (pyrroles)، نیکوتینوئیـد (neocotinoids)، نوع مرکبی از نیکوتین کـه بـر سیستم عصبی حشرات تأثیر می‌گذارد
تعدیل‌کننده‌های رشد حشرات کـه فرآیند رشد آنها را مختل می‌کند.

موقع خریـد این محصولات حتما توجه کنیـد کـه مجوز لازم را داشته باشند و روی لیبل آنها حتما کلمه‌ی ساس درج شده باشد، چون بعضی از حشره‌کش‌ها، بـرای همه‌ی انواع حشرات مناسب نیستند. هنگام استفاده از این مواد، بـه‌طور دقیق دستورالعمل‌های استفاده از آنها را دنبال کنیـد تا در تماس مستقیم با حشرات و محل زندگی آنها قرار گیرند.

روش از بین بردن ساس در منزل

مرکز از بین بردن ساس

پیشگیری از هجوم حشره ساس

یکی از مهم‌ترین نکات کلیـدی بـرای کاهش ریسک هجوم ساس، این است کـه بـه‌سرعت حضور آنها را تشخیص دهیـد. هرچه تعداد آنها کمتر باشد، از بین بـردن‌شان راحت‌تر و سریع‌تر است.

می‌توان در هر یک از چهار مرحله‌ی زیر با هجوم ساس ها مقابله کرد:

زمانی کـه بـرای اولین بار دیـده می‌شوند، زمانی کـه هجوم آنها در بخشی از منزل تثبیت می‌شود. هنگامی کـه تعداد حشرات روز‌بـه‌روز درحال افزایش است. وقتی کـه مشکل بـه جاهای مختلف گسترش پیـدا می‌کند

این نکات می‌توانند در بازرسی و کشف سریع ساس بسیار مؤثر باشند:

ملحفه‌ها را بـه‌منظور پیـدا کردن لکـه‌های ریز خون، بـررسی کنیـد. در بدن خود بـه‌دنبال جای گزش ساس باشیـد. محل استراحت حیوانات خانگی را بـه‌دقت بـررسی و نظارت کنیـد.

فاکتورهایی کـه کنترل ساس‌ها را دشوار می‌کنند، عبارتند از:

بـه‌هم‌ریختگی و شلوغی، بـه‌خصوص زیر تخت، درز دیوارها کـه جای مناسبی بـرای پنهان شدن ساس است. هجوم ساس بـه واحدهای مجاور

روش از بین بردن ساس در منزل

علائم ساس در منزل

سایر نکات بـرای پیشگیری از هجوم ساس

اجتناب از خریـد وسایل دست‌دوم: بـهتر است کـه تخت و وسایل دست‌دوم نخریـد، ولی درصورتی کـه قصد خریـد داریـد، حتما بایـد آنها را بـه‌دقت بـررسی کنیـد و بعدا بـه خانه بیاوریـد.
کم کردن بـه‌هم‌ریختگی‌ها: بـه‌هم‌ریختگی و شلوغی وسایل یکی از علل تجمع ساس‌هاست، چرا کـه در این شرایط جای مناسب و کافی بـرای پنهان شدن خواهند داشت. کم کردن این بی‌نظمی‌ها، فرصت را بـرای پنهان شدن آنها کاهش می‌دهد.
پر کردن درزها: بـرای پر کردن درزها و شکاف‌ها می‌توانیـد از مواد مخصوص و خمیرهای درزگیر استفاده کنیـد، بـهتر است کـه آنها را با چوب پر نکنیـد.
چک کردن اتاق هتل: ساس می‌تواند همراه با چمدان و وسایل از اتاق هتل یا خانه‌ی دیگران، بـه خانه‌ی شما راه پیـدا کند. قبل از اقامت در جایی، حتما اطراف آن را بـه‌دقت بـررسی کنیـد تا اثری از ساس در آن نباشد.
جلوگیری از پخش شدن ساس ها: با دور نگه‌داشتن تخت از سایر وسایل یا پوشاندن آن با کاور مخصوص، از پخش شدن ساس‌ها بـه سایر قسمت‌های منزل پیشگیری کنیـد.

روش از بین بردن ساس در منزل

سم ویژه ساس

در مواجهه با ساس از چه کارهایی اجتناب کنیم؟

اگر در محل زندگی خود با هجوم ساس ها مواجه شدیـد:

_ نترسیـد و بـه‌دنبال حشره‌کش مناسب باشیـد، آرامش خود را حفظ کنیـد و بـرای از بین بـردن آنها بـرنامه‌ریزی کنیـد.
_ از سموم دست‌ساز، باغی و کشاورزی استفاده نکنیـد، چون تأثیرات مخربی دارند و احتمال دارد مشکل شما را چند بـرابـر کنند.
_ از حشره‌کش‌ها و سمومی کـه مجوز و تأییـدیه ندارند استفاده نکنیـد.
_ حشره‌کش‌ها را روی بدن خود اسپری نکنیـد، چون این کار می‌تواند بـرای سلامتی شما خطرناک باشد.
_ از الکل، نفت و گازوئیل بـرای دور کردن حشرات استفاده نکنیـد چون این کار احتمال دارد موجب آتش‌سوزی شود.
_ وسایل را از اتاقی بـه اتاق دیگر جابـه‌جا نکنیـد یا آنها را دور نیندازیـد. جابـه‌جا کردن وسایل فقط باعث انتشار بیشتر ساس می‌شود، بسیاری از این وسایل بـه‌راحتی قابل پاک‌سازی هستند.
_ وسایل را داخل پلاستیک سیاه و در آفتاب نگذاریـد چون این کار، گرمای لازم بـرای کشتن ساس ها را فراهم نمی‌کند.

درمان نیش ساس

درمان علائم نیش ساس عبارت است از:

کرم‌های موضعی مثل کورتیزون بـرای بـهبود خارش؛ استفاده از آنتی‌بیوتیک خوراکی، درصورتی کـه بـه‌علت التهاب پوست اطراف محل گزش، عفونتی ساخت شده باشد؛ استفاده از داروهای کورتیکواستروئیـد، درصورتی کـه فرد واکنش‌های شدیـد آلرژیک داشته باشد؛ داروهای آنتی‌هیستامین بـرای بـهبود واکنش‌های آلرژیک. بیشتر آثار نیش و گزش این حشرات در یک تا دو هفته بعد از گزش، بـهبود پیـدا می‌کنند.

روش از بین بردن ساس در منزل

پماد ضد ساس

علائم نیش ساس

بیشتر ساس ها درهنگام خواب از بدن میزبان خود تغذیه می‌کنند. مکیـدن خون کاملا بدون درد انجام می‌شود، بـه همین علت است کـه معمولا فرد میزبان متوجه نمی‌شود.

این حشرات درحال مکیـدن خون، مقداری از بزاق دهان خود را وارد پوست میزبان می‌کنند. اگر آنها بـرای چند هفته بـه‌طور مستمر تنها یک میزبان را بگزند، آن فرد احتمال دارد نسبت بـه بزاق ساس و مواد شیمیایی موجود در آن حساس‌تر شود. بـه همین علت احتمال دارد بسیاری از افراد درنهایت بـه گزش این حشرات واکنش آلرژیک نشان دهند.

ساس، مثل کک‌، در یک ردیف نیش می‌زند. تقریبا در هر ردیف معمولا دو تا سه جای گزش مشاهده می‌شود. احتمالا بـه این خاطر است کـه در موقع مکیـدن خون، بـه علل مختلف متوقف می‌شود و دوباره با فاصله‌ی یکی دو سانت از محل گزش قبلی، کار خود را از سر می‌گیرد.

جای گزش حشرات احتمال دارد تا ۱۴ روز پس از گزیـدگی بـروز کند، ولی معمولا در چند روز نخست ظاهر می‌شود. گزش ساس ها بزرگ‌تر از گزش کک است و معمولا در مرکز آن نقطه‌ی قرمزی وجود ندارد. جای گزش این حشرات، متورم و قرمز می‌شود.

بیشتر افرادی کـه مورد گزش ساس قرار می‌گیرند هیچ علائمی نشان نمی‌دهند و حتی متوجه این اتفاق نمی‌شوند. بـه همین علت، پی بـردن بـه حضور و هجوم این حشرات و از بین بـردن آنها، کار دشواری است. البته بعضی از افراد احتمال دارد بیمار شوند و حالت تهوع داشته باشند. احتمال ساخت اسکار یا عفونت پوستی بـر اثر خاراندن پوست نیز وجود دارد.

در مواد نادر، احتمال دارد کـه افراد بـه گزش ساس واکنش آنافیلاکسی نشان دهند. آنافیلاکسی یا بیش‌دفاعی، نوعی واکنش آلرژیک جدی است کـه بـه‌طور ناگهانی آغاز می‌شود و می‌تواند منجر بـه مرگ شود. آنافیلاکسی معمولا با علائمی مثل ضایعات جلدی، خارش پوست، تورم گلو و فشار خون پایین همراه است. بـروز واکنش آسمی بـه گزش ساس، نادر ولی احتمال دارد.

روش از بین بردن ساس در منزل

دستگاه از بین بردن ساس

کلام آخر:

امیـد.اریم با راهکار های بالا بتوانیـد این حشرات ریز و موذی خون خوار را ابین ببـریـد و منزلتان را در بـرابـر هجوم این حشرات آزار دهنده ایمن کنیـد. همیشه منزلتان را چک کنیـد اگر نشانه های حضور ساس را پیـدا کردیـد سریعا تدبیری بـرای نابودی آن ها در نظر بگیریـد کـه در این مرحله آسان تر است.