نکات مهم خرید موکت

نکات مهم خرید موکت

نکات مهم خرید موکت

 

احتمالا بـراي شما هم اتفاق افتاده است کـه موقع  خريد کف پوش از جنس موکت سر درگم شويد. چون انواع و طرح هاي مختلف زيادي دارد کـه شما بايد ويژگي هاي مد نظر خودتان را در نظر بگيريد. با وجود اينکـه کف پوش هاي مختلف زيادي بـه بازار عرضه شده است اما هنوز خيلي از افراد ترجيح مي دهند از موکت استفاده کنند. در موقع خريد موکت بـه جزئيات و نکات گوناگوني توجه کنيد تا بتوانيد انتخاب درستي داشته باشيد.

 

چرا موکت؟

در قديم موکت يکي از کف پوش‌هاي رايج بـراي زيرفرش بود. پس از آن کف پوش‌هايي مثل سراميک و پارکت در رنگ‌هاي متنوع جايگزيني بـراي موکت شدند. امروزه موکت‌ها در رنگ‌ها و طرح‌هاي بسيار متنوع‌تري در بازار ارائه مي‌شوند. بـه همين دليل طرفداران و علاقمندان زيادي پيدا کرده است. زيرا داراي مزايايي نسبت بـه کف پوش‌هاي ديگر است.

 

مزاياي موکت

موکت داراي تنوع بسيار بالايي از رنگ، طرح و جنس است کـه هرکسي با توجه بـه دکوراسيون محل مورد نظر و کاربـردش مي‌تواند رنگ و طرح مورد نظر را انتخاب کند.

ـ موکت مي‌تواند يک عايق حرارتي بـراي ماه‌هاي سرد باشد و ديگر نيازي بـه پوشيدن جوراب بـراي راه رفتن در منزل نداشته باشيد.

ـ موکت مي‌تواند يک عايق صوتي بـراي مکان‌هاي پر سر و صدا باشد.

ـ نگهداري از موکت بسيار راحت‌تر است.

ـ بـراي خانواده‌هايي کـه فرزند کوچک دارند موکت انتخاب بـهتر و امن‌تري است.

ـ موکت با هر نوع سبک مبلمان و دکوراسيوني سازگار و هماهنگ مي‌شود.

ـموکت‌ها مي‌توانند رنگ و بافتي جذاب بـه منزل شما بدهند.

ـ مکان‌هايي کـه داراي اثاث کم است با موکت پرتر و مبله‌تر بـه نظر مي‌آيند.

ـ موکت‌هاي طرح دار فضا‌هاي بزرگ را بسته‌تر و دوستانه‌تر نشان مي‌دهند.

 

انواع موکت

نکات مهم خرید موکت

انواع موکت پرز بلند زیادی داریم

موکت‌هايي با پرز بلند

اگر دلتان مي‌خواهد کف خانه نرم و راحت باشد اين موکت‌ها را انتخاب کنيد. اين نکته بـراي افرادي کـه در مناطق سردسير سکونت دارند بيشتر اهميت دارد. ضخامت بـرخي از موکت‌ها آنقدر زياد است کـه از اين لحاظ بـه فرش‌هاي ماشيني شباهت زيادي دارند. بـه هر حال اگر مي‌خواهيد اتاق‌هاي شما در فصل زمستان گرم و در تابستان نرم و راحت باشد اينجور موکت‌ها بـه دردتان مي‌خورند.

 

موکت‌هاي کبـريتي

قديمي‌ترين نسل موکت هاست کـه البته هنوز هم مي‌توانيد آن‌ها را در ميان فروشگاه‌هاي تزئينات داخلي خانه پيدا کنيد. بـه هر حال مهمترين ويژگي موکت‌هاي کبـريتي ارزان بودن آنهاست. اگر نمي‌خواهيد بـراي پوشاندن کف خانه هزينه زيادي بپردازيد، انتخاب موکت‌هاي کبـريتي بـهترين گزينه است. البته اين موکت‌ها قطر کمي دارند و کمي زبـر هستند، بـه همين دليل چندان راحت نيستند.

 

موکت‌هاي چمن مصنوعي

شايد پسربچه‌هاي شيطان کـه بـه شدت علاقه‌مند بـه ورزش فوتبال هستند از اين جور موکت‌ها خوششان بيايد و از والدينشان بخواهند اتاقشان را با اينجور موکت‌ها بپوشانند. ظاهر اين موکت‌ها شبيه چمن و رنگشان هم سبز چمني است. البته جداي از اتاق‌ها بـراي کف سالن‌هاي ورزشي، بالکن يا تراس‌هاي سقف دار هم قابل استفاده هستند. انتخاب اين موکت با رنگ سبزش فضاي اتاق را شاد و گوناگون جلوه مي‌دهد.

نکات مهم خرید موکت

موکت مناسب چ ویزگی هایی دارد

موکت‌هاي طرح دار

استفاده از موکت‌هاي ساده و يک رنگ فضاي اتاق را بزرگتر نشان مي‌دهد، اما ممکن است اتاق شما بـه اندازه کافي بزرگ باشد و نيازي بـه اين ترفند دکوراسيوني نداشته باشيد؛ بنابـراين دستتان حسابي باز است تا رنگج و طرح مورد علاقه تان را انتخاب کنيد. در حال حاضر موکت‌هاي طرح دار متنوعي در بازار وجود دارند. انواع وارداتي معمولا از کشور‌هاي بلژيک يا ترکيه بـه ايران مي‌آيند. البته موکت‌هاي ايراني هم کيفيت و نقش و نگار‌هاي خوبي دارند.

 

نکات و راهنماي خريد موکت

 

خريد موکت بادوام و ضخيم بـراي مسيرهاي پرتردد

در اولين قدم بـه فضايي کـه مي‌خواهيد آن را با موکت، فرش کنيد دقت کنيد. ميزان تردد يکي از فاکتور مهم در انتخاب موکت است. اگر بـراي فضا‌هايي مثل راهرو يا فضاي نشيمن بـه دنبال موکت مناسب مي‌گرديد، از موکت‌هايي با دوام بالا، محکم و ضخيم استفاده کنيد.

تردد در فضا‌هايي مثل راهرو، ورودي و فضاي نشيمن بالا است و اگر موکتي نرم و پرز بلند بـراي اين فضا‌ها انتخاب کنيد، خيلي زود زيبايي و شکل اوليه خود را از دست مي‌دهند و زيبايي دکوراسيون منزل شما را تحت تاثير قرار مي‌دهند. بـه ياد داشته باشيد کـه با چک کردن پشت موکت مي‌توانيد از استحکام آن مطمئن شويد. موکت‌هايي با گره‌ها نزديکتر و فشردگي بافت بيشتر از دوام بيشتري بـرخوردارند.

نکات مهم خرید موکت

به موکت مناسب اتاق کودک توجه کنیم

اگر فرزند کوچک داريد از خريد موکت پرز بلند خودداري کنيد

در گام بعدي بـه اين نکته فکر کنيد کـه چقدر اهل مراقبت از کفپوش هستيد؟ با خود رو راست باشيد. اگر فرزند کوچکي در منزل داشته باشيد يا خانواده پر جمعيتي باشيد بـه احتمال زياد موکت شما با فواصل زماني بسيار کمي پر از خرده ريز‌هاي خوردني‌هاي اهالي منزل و گرد و خاک و … مي‌شود و بايد زود بـه زود آن را تميز کنيد.

اگر فرزند کوچکي در خانه داشته باشيد اهميت اين کار دو چندان مي‌شود، چرا کـه بچه‌ها معمولا روي زمين بازي مي‌کنند و آلوده بودن کفپوش ممکن است باعث بيماري فرزند شما شود. هرچند اگر خانواده کم جمعيتي باشيد و فرزند کوچکي نداشته باشيد، بـه احتمال زياد موکت‌هاي منزل شما بـراي مدت طولاني‌تري تميز خواهند ماند.

 

 

قيمت موکت و بودجه شما

اگر نمي‌خواهيد بـراي خريد موکت زياد هزينه کنيد، بـهتر است از موکت‌هاي کم پشت و با پرز‌هاي کوتاه استفاده کنيد. مثل موکت‌هاي کبـريتي کـه در قديم وجود داشت. اين نوع موکت‌ها هم ارزان‌اند و هم بـه راحتي شسته مي‌شوند.

 

نگهداري و شستشوي موکت

اگر مکان مورد نظر جوري است کـه مي‌خواهيد زود بـه زود موکت را بشوييد، بـهتر است از موکت‌هاي کم پشت و با پرز‌هاي کوتاه استفاده کنيد. اين نوع موکت‌ها هم ارزان‌اند و هم شستشوي راحتي دارند. همچنين موکت‌هاي با پرز‌هاي کوتاه غبار کمتري روي آن‌ها مي‌نشيند و بـراي کساني کـه فرزند کوچک دارند مناسب‌تر است. موکت‌هايي کـه داراي پرز بلند و بـرجسته هستند جارو کردن و تميز نگه داشتن آن‌ها مشکل است، ولي در عوض عايق بـهتري بـراي سر و صدا هستند.

بـراي محيط‌هاي پر رفت و آمد از رنگ‌هاي تيره استفاده کنيد تا کثيفي آن بـه چشم نيايد. مي‌توانيد درباره نحوه‌ي شستشو از فروشنده اطلاعات کافي بگيريد. در خريد موکت بـه آب و هواي محل سکونت تان هم توجه کنيد. خوب است بدانيد کـه موکت‌ها با الياف طبيعي مثل پشم بـراي آب و هواي مرطوب و معتدل نظير استان‌هاي شمالي کشورمان مناسب نبوده و مستعد کپک زدن هستند.

 

ابعاد و نور فضاي مورد استفاده

اگر مکاني کـه مي‌خواهيد موکت کنيد داراي اثاث کم و خلوت بوده و يا بسيار بزرگ است، بـهتر است از موکت‌هاي طرح دار استفاده کنيد تا فضا را پر کرده و باعث شود فضا دوستانه‌تر بـه نظر آيد. اگر مکان مورد نظر کوچک است از موکت‌هاي ساده و رنگ روشن و داراي پرز کم استفاده کنيد تا اتاق بزرگتر بـه نظر آيد.

اگر اتاقتان کم نور است از موکت‌هايي استفاده کنيد کـه در آن رنگ‌هاي گرم و آفتابي بـه کار بـرده شده است تا محيط را بـه يک محيط گرم تبديل کند. اگر مي‌خواهيد بـراي اتاق کودک موکت تهيه کنيد بـهتر از رنگ‌هاي شاد و روشن استفاده کنيد. بـه اين نکته توجه کنيد کـه اگر مي‌خواهيد در آينده‌ي نزديک بـه مکاني ديگر نقل مکان کنيد از رنگ‌هاي خنثي استفاده کنيد. اين گونه رنگ‌ها تاثير بـهتري بـر حس ديداري خريدار خواهد گذاشت.

نکات مهم خرید موکت

 موکت چه مارکی خوب است

نرمي و راحتي موکت

اين موضوع بـه سليقه‌ي خودتان بـرمي‌گردد. اگر دوست داريد زير پايتان نرم و راحت باشد از موکت‌هاي با پرز و پشم زياد و بلند استفاده کنيد.
نصب موکت هنگام خريد حتما در مورد نحوه‌ي چسباندن و نوع چسب بـراي چسباندن از فروشنده کمک بخواهيد و هنگام نصب موکت حواستان بـه جهت خواب موکت کـه تمام تکـه بـه يک طرف باشند دقت کنيد.

 

کيفيت و دوام موکت

اگر بـه دنبال يک موکت خوب و با کيفيت و دوام بالا هستيد حتما از نمايندگي‌هاي معتبـر خريد کنيد کـه داراي ضمانت و گارانتي باشند. دوام موکت بـه فاکتوري مثل ضخامت و تراکم، جنس فيبـر و نحوه ساخت آن بستگي دارد. هنگام خريد پشت موکت را بـه دقت بـررسي کنيد. اگر گره‌ها بـه هم نزديک و فشردگي بافت بيشتر باشد، موکت استحکام و دوام بيشتري دارد. تراکم موکت بـه زياد بودن رشته‌هاي فيبـر موکت بيان مي‌شود. هر چه تراکم بيشتر باشد، موکت عمر بيشتري خواهد داشت.

هرچه ميزان تراکم بيشتر باشد، از نرمي موکت کاسته خواهد شد. البته اين مسئله بستگي بـه خواست مشتري دارد کـه نرمي را بـه طول عمر و زبـري ترجيح بدهد. فيبـر همان بافت اصلي موکت است کـه در انواع مختلفي مثل فيبـر‌هاي پشمي و فيبـر‌هاي نايلوني وجود دارند. همچنين فيبـر‌ها مي‌توانند از الياف پلي استري يا پلي استر رنگ محلول، الياف پلي استر تريکستا و يا الياف اولفين ساخته شوند کـه هرکدام ويژگي‌هاي خاص خود را دارند. در ادامه انواع فيبـر‌هاي بـه کار رفته در موکت‌ها را بيشتر بـررسي مي‌کنيم:

 

فيبـر‌هاي پشمي: اين نوع فيبـر‌ها گران‌ترين نوع فيبـر بوده، داراي عمر طولاني و نرم و در عين حال داراي قيمت بالا هستند.

فيبـر‌هاي نايلوني: فيبـر‌هاي نايلوني بادوام‌ترين نوع فيبـر‌ها هستند. نرم و متنوع در طرح و رنگ هستند. اين فيبـر‌ها هم راحت کثيف مي‌شوند و هم راحت پاک مي‌شوند.

الياف پلي استري: موکت‌هايي کـه از پلي استر ساخته مي‌شوند، مزاياي فراواني دارند. از جمله اين مزيت‌ها مي‌توان بـه قيمت مناسب و نوع ساخت آن و کمتر تکـه دار شدن آن‌ها اشاره کرد.

پلي استر رنگ محلول: اين نوع پلي استر در رنگ‌هاي محدود بـه بازار عرضه مي‌شود. اما در عوض داراي قيمت مناسب، مقاوم و ضد لک است و در عين حال در مقابل اشعه ماورابنفش مقاومت بالايي از خود نشان مي‌دهد؛ يعني نور آفتاب نمي‌تواند رنگ آن را بـرگرداند.

الياف پلي استر تريکستا: اين نوع پلي استر بـهترين نوع از پلي استري است کـه در ساخت موکت استفاده مي‌شود. در واقع اين پلي استر با ساختار مولکولي خاصي کـه دارد بيشترين مقاومت در مقابل آلودگي را نشان مي‌دهد و از دوام بالايي بـرخوردار است.

الياف اولفين: الياف اولفين از ساده‌ترين و مقاوم‌ترين نوع پلاستيک (در بـرابـر لکـه) است. ولي موکت توليد شده از آن نرم نيست و دوام زيادي ندارد.

نکات مهم خرید موکت

به راهنمای خرید موکت توجه کنیم

مواظب باشيد در بـرند‌هاي مشهور احتمال تقلب بيشتر است

اگر تصميم داريد از بـرند‌هاي مشهور ايراني خريد کنيد تا بـه چرخه اقتصاد کشور کمکي کرده باشيد، بـهترين کار را مي‌کنيد. فقط بـه ياد داشته باشيد کـه موکت مورد نظر را حتما از نمايندگي تهيه کنيد تا بـه جاي کالاي اصلي بـه شما کالاي تقلبي نفروشند. از موارد ديگري کـه بايد آن‌ها را چک کنيد؛ مدت و معيار گارانتي و خدمات حين ضمانت است.

 

هنگام خريد با فروشنده مشورت کنيد

با همه اينها، در هنگام خريد موکت با فروشنده مشورت کنيد و از آن‌ها کمک بخواهيد. تنوع جنس و مدل‌هاي موکت‌هاي موجود در بازار بـه قدري زياد است کـه ممکن است در هنگام خريد با مدل‌ها و جنسي مواجه شويد کـه اصلا از وجود آن اطلاع نداشتيد. آنچه مهم است دانستن محدوديت‌ها و بايد‌ها و نبايد‌هاي شخصي شما در هنگام انتخاب موکت است.

 

کلام آخر

ما می توانیم با توجه به نکاتی که در این مقاله آمده است، یک کف پوش مناسب برای منزلمان تهیه کنیم که  نرم و راحت و زیبا باشد. با رعایت این اصول می توانیم موکتی را خریداری کنیم که متناسب با دکوراسیون منزل باشد و دکوراسیون ما را خاص و شیک کند و کاربردی هم باشد.