چه کنیم پشه نیشمان نزند، راه های دفع پشه

چه کنیم پشه نیشمان نزند، راه های دفع پشهچه کنیم پشه نیشمان نزند، راه های دفع پشه

شاید شما هم مثل خیلی از اشخاص دیگر از گزش نیش پشه در امان نباشید. چه در منزل و چه در فضای باز پشه های زیادی وجود دارد که تشنه این هستند که ما را نیش بزنند. دلایل و راهکارهای در امان ماندن از نیش پشه را ما در این مطلب برای شما تهیه کرده ایم امیدواریم سودمند باشد، با ما همراه باشید.

دفع پشه ها در بیرون از خانه

نابود کردن تمامي آب های راکد بیرون از خانه

حیاط، بـاغچه و هر قسمتی کـه احتمال دارد آب راکد در آن وجود داشته بـاشد را تميز و خالی کنیـد. گاهی اوقات آب احتمال دارد در اسبـاب بـازی بچه ها و یا وسایل موجود در حیاط جمع شود و معمولا هم بـه آن ها توجه نمي‌کنیم اما بـهتر است جاهایی کـه امکان جمع شدن آب درون آن ها وجود دارد را پیـدا کرده و در صورت وجود آب آن را تخلیه کنیـد.

احتمال دارد بـرای پرنده ها کاسه آب قرار دهیـد یا سطلی را درون حیاط گذاشته بـاشیـد، بـهتر است آن ها را هرچه زودتر تخلیه کنیـد قبل از آنکـه بـه محل زادولد پشه ها تبدیل شوند. اگر در حیاط یا بـاغچه شما چاله و جاهای عميق وجود دارد بـهتر است تا جای ممکن نگذاریـد آبی درون آن ها جمع شود زیرا تخلیه آن ها مشکل است. نگران استخر های آب نبـاشیـد، اگر بـه آب درون استخر کلر اضافه کنیـد پشه ها خود بـه خود از آن دوری خواهند کرد.

چه کنیم پشه نیشمان نزند، راه های دفع پشه

جلوگیری از نیش پشه در کودکان

 مالیـدن مواد ضد حشره بـه پوست

بـه دقت روش استفاده درج شده بـر روی قوطی یا بسته محصول را بخوانیـد و سپس آن را استفاده کنیـد. مي‌توان در طول شب و در زمان هایی کـه تعداد پشه ها بـه حداکثر خود رسیـده است از آن استفاده کرد. همچنین مي‌توانیـد بـرای کودکان بـالای ۲ ماه هم آن را بـه کار ببـریـد.

چنین حشره کش هایی بـه طور معمول حاوی دیت، ایکاریـدین، لیمو و عصاره اکالیپتوس هستند کـه اغلب بـرای دفع حشره ها عملکرد خوبی دارند. بـهتر است بـه طور مستقیم صورتتان را اسپری نکنیـد زیرا احتمال دارد چشمهایتان را اذیت کند در عوض بـهتر است کمي از آن را بـه دست هایتان بزنیـد و سپس آن را بـه صورتتان بمالیـد.

پوشاندن خود تا جای ممکن

دست‌ها، پاها و هر جایی از بدن کـه در معرض نیش پشه ها قرار دارد را بپوشایند. از لبـاس های آستین دار استفاده کنیـد و ترجیحا رنگ های روشن را بـه کار ببـریـد زیرا پشه ها بیشتر بـه سمت رنگ های تیره جذب مي‌شوند. لبـاس های سبک و روشن بـهترین گزینه بـرای تابستان هستند.

استفاده نکردن از مواد خوش‌بوکننده

اگر بیرون از خانه قرار داریـد یا بـرنامه‌ای بـرای بیرون رفتن داریـد بـهتر است از عطر، ادکلن و سایر خوش‌بوکننده های دیگر استفاده نکنیـد زیرا بوی تند آن ها نه تنها در دفع پشه موثر نیست بلکـه بـه شدت آن‌ها را تحریک خواهد کرد. رایحه های موجود در مواد خوش‌بوکننده پشه ها را بـه شدت بـه سمت شما تحریک خواهند کرد.

چه کنیم پشه نیشمان نزند، راه های دفع پشه

از بین بردن پشه در منزل

سمپاشی محوطه‌ای کـه در آن قرار داریـد

محوطه‌ای کـه قرار است شب در آنجا بنشینیـد را از قبل بـا مواد حشره کش مخصوص سمپاشی کنیـد. اینگونه مواد را مي‌توان بـه راحتی تهیه کرد البته بـهتر است روش استفاده محصول را بـه خوبی مطالعه کنیـد تا هنگام استفاده دچار مشکل نشویـد. بـه طور کلی بـهتر است از ۲۴ ساعت قبل محیط موردنظر را بـه طور کامل سمپاشی کنیـد.

این یک روش دائمي نیست و تنها بـه طور موقت تاثیرگذار است. حتما روش و شرایط استفاده محصول را بـه خوبی مطالعه کنیـد و از سالم بودن آن بـرای بچه ها و حیوانات اطمينان پیـدا کنیـد.

کاشت و نگهداری گیاهان پشه گریز

کاشت و نگهداري از گياهاني مثل اکليل کوهي ، بـالنگ ، استوخدوس ، دارچين و نعناع مانع جذب پشه ها شده و بـه عنوان گياهان پشه گريز معروف هستند .استفاده از سير اين بدبوي بـا خاصيت کـه از آن نفرت دارند نيز بـه عنوان راه دوري از پشه هاست کـه افراد مي توانند يک تکـه پارچه را در آب سير خيس کرده و بعد از خشک شدن ، آن را خارج از اتاق و يا محلي کـه زندگي مي کنيد آويزان نموده و يا يک تکـه سير را از سردر اتاق اويزان کنند تا از نيش پشه ها در امان بـاشند .

 استفاده از شمع ضد پشه بـرای دفع پشه ها

بـایـد بـرای استفاده از این شمع ها استراتژی بـه خصوصی داشته بـاشیـد زیرا در غیر اینصورت احتمال دارد کاربـرد چندانی نداشته بـاشند. شمع ها را بـه فاصله تقریبـا ۴۰ سانتی‌متری از هم قرار دهیـد و آن ها را روشن کنیـد. مي‌توان شمع ها را آویزان و یا آن ها را در یک جای مناسب قرار داد. در کل بسته بـه نوع شمع احتمال دارد محل قرار گیری آن هم متفاوت بـاشد. عصاره خارج شده از شمع ها پشه ها را از بین مي‎‌بـرد و بـه عنوان یک راهکار موقتی مي‌توان از آن ها استفاده کرد.

 

دفع پشه ها در داخل خانه

چه کنیم پشه نیشمان نزند، راه های دفع پشه

اسپری جلوگیری از پزش پشه

انتخاب توری پشه 

یکی از رایج‌ترین روش های مقابله بـا حشرات در داخل منزل، استفاده از توری و پشه بند است. خو.شبختانه بـه راحتی مي‌توان آن ها را تهیه کرد. البته انواع مختلفی از آن ها در بـازار وجود دارد کـه بـر اساس نوع پنجره ها طبقه بندی شده‌اند. بـهتر است تمامي پنجره هایی کـه در طول تابستان بـاز خواهند ماند را توری بکشیـد تا کاملا از ورود پشه ها جلوگیری کنیـد.

توری هایی وجود دارند کـه داری قاب های مخصوصی هستند و احتمال دارد بـه تنهایی نتوانیـد آن ها را نصب کنیـد. بـهتر است در چینن موارد از یک متخصص کمک بگیریـد تا توری ها را بـه طور کامل بـرای شما نصب کنند.

استراحت کردن زیر یک تور بزرگ

مي‌توان بـرای محافظت بیشتر از توری های بزرگی در بـالای تخت‌تان استفاده کنیـد. تور های بزرگی وجود دارند کـه مخصوص آویزان کردن از بـالای تخت هستند همچنین بعضی از آن ها حاوی مواد حشره کش مخصوصی هستند و از ورود پشه ها بـه طور کامل جلوگیری خواهند کرد. توری را بـه نحوی نصب کنیـد کـه از شما و تختتان فاصله مناسبی داشته بـاشد زیرا اگر تور بـه شما چسبیـده بـاشد پشه ها هنوز قادر بـه نیش زدن شما هستند و عملا فایـده‌ای نخواهد داشت.

استفاده از پنکـه

پنکـه سقفی یا نوع زمينی آن مشکل را رفع خواهد کرد. اگر در محیط جریان هوا وجود داشته بـاشد پشه بـه دشواری مي‌تواند پرواز کند و بـه همين راحتی جریان هوا مانع از پرواز کردن آن ها خواهد شد و همچنین محیط اطراف هم خنک‌تر خواهد شد. پشه ها بـه سمت کربن دی‌اکسیـد جذب خواهند شد و جریان هوای پنکـه بـه راحتی مي‌تواند آن را از شما دور کند.

 

چه کنیم پشه نیشمان نزند، راه های دفع پشه

برای اینکه پشه نیش نزند چکار کنیم

روش درمان گزش پشه

اما بـا رعايت همه اين موارد بـاز هم ممكن است پشه بـه شما نيش بزند بنابـراين وقتي كه تركش پشه بـه جانتان اصابت كرد ، ديگر زخمي ‌شده‌ايد. زخمي ‌كه انسان بـا خاراندن آن نمك بـه آن مي‌پاشد لذا بـراي كاهش و از بين رفتن سوزش آن بـه اين نكات توجه كنيد

_ محل گزش را بـا آب و صابون بشوييد.

_ از خمير جوش شيرين و آب روي محل گزش بماليد.

_ گذاشتن يخ، ماليدن كرم‌هاي كالامين و هيدروكورتيزون التهاب و تورم را كاهش مي‌دهد.

_ مصرف قرص‌هاي ايبوپروفن و ناپروكسن نيز التهاب را كاهش مي‌دهد.

_ مي توانیـد از داروهای ضدخارش مثل کالامين دی استفاده کنیـد.

دفع پشه در طبیعت

راه های رهایی از پشه در طبیعت

در صورتی کـه وسایل لازم بـرای جلوگیری از گزیـدگی پشه همراه نداشته بـاشیـد، بـا رعایت این نکات مي توانیـد تا حد زیادی از این اتفاق جلوگیری کنیـد.

مناطق بـاتلاقی، اطراف رودخانه ها یا تالاب ها محل مناسبی بـرای چادرزدن نیستند. زیرا مناطق مرطوب، مکان های مناسبی بـرای رشد پشه محسوب مي شوند.

سعی کنیـد شلوار جین بپوشیـد… بسیاری از پشه ها مي توانند از روی لبـاس های نازک نیش بزنند. سعی کنیـد هنگام خواب، لبـاس های آستین دار بپوشیـد.

چه کنیم پشه نیشمان نزند، راه های دفع پشه

راه های دفع پشه

 لبـاس هایی بـا رنگ روش بپوشیـد تا بتوانیـد حشرات و پشه ها را ببینیـد.

در صورتی کـه حشره کش همراه داریـد مقدار از آن را روی لبـاس خود اسپری کنیـد. هرگز حشره کش را روی پوست خود اسپری نکنیـد چون مي تواند بـاعث حساسیت های پوستی شود. حشره کش ها موادی شیميایی از جمله «دیت» دارند؛ بوی بد دیت بـاعث گمراه شدن پشه در فاصله نزدیک مي شود و قادر بـه تشخیص بوی اسیـد لاکیتک و دی اکسیـد کردن خروجی از بدن نمي شوند.

از خوردن موز هنگام طبیعت گردی خودداری کنیـد. جذب روغن موز در خون بـاعث مي شود کـه افراد بیشتر در معرض گزیـدگی پشه قرار بگیرند. پشه ها کالا خون حاوی قن را ترجیح مي دهند.

استفاده از لوسیون، عطر و ادکلن، شامپوها و صابون های خوش بو بـاعث جذب بیشتر پشه ها مي شوند.

استفاده مقداری الکل سفیـد روی پوست مي تواند شما را در بـرابـر نیش پشه بیمه کند.

پوشیـدن لبـاس هایی بـا جنس «پرمترین» بـاعث دفع پشه ها مي شوند.

پشه ها علاقه زیادی بـه لامپ هایی بـا نور سفیـد دارند. در صورتی کـه هنگام شب از وسایلی بـا نور سفیـد استفاده مي کنیـد آنها را بـا نور زرد جایگزین کنیـد. این راهکار، روش سودمندی بـرای دفع پشه های کویر است.

_روشن کردن آتش مي تواند راه کار مناسب دیگری بـرای رفع پشه بـاشد.

پشه ها معمولا در هوای ساکن پرواز مي کنند و ضعف پروازی آنها مشهود از حالت سکوت است. این کار را بـه راحتی مي توانیـد بـا یک پنکـه کوچک انجام دهیـد.

یکی از وسایلی کـه جدیـدا بـه بـازار آمده، وسیله ای است کـه صدای شته نر تولیـد مي کند. پشه های یک بـار در سال جفت گیری کرده و در بقیه سال از صدای پشه نر فرار مي کنند. صدای تولیـد شده از این دستگاه بـرای شما قابل شنیـدن نیست ولی پشه های ماده مي شنوند و از آن فرار مي کنند.

چه کنیم پشه نیشمان نزند، راه های دفع پشه

درمان نیش پشه

کلام آخر

بـا استفاده از مطالبی کـه در بـالا بـرای شما آورده ایم بـه راحتی مي توانیـد از شر پشه های مزاحم در امان بـاشیـد. چه در منزل بـاشیـد و چه در طبیعت و فضای بـاز بـا خیالی آسوده بـه کارهای خود بـرسیـد و نگران گزیـده شدن توسط پشه ها نبـاشیـد. توجه داشته بـاشیـد  اگر بعد از 2 تا 48 ساعت دچار حساسیت آنی بـه نور یا تورم بسیار شدیـد در محل گزش یا کمبود هوشیاری و گیجی و سر درد شدیـد بـه نزدیکترین مرکز درمان مراجعه کنیـد.