چگونه موهای صاف و بدون وز داشته باشیم

چگونه موهای صاف و بدون وز داشته باشیم

چگونه موهای صاف و بدون وز داشته باشیم

 

مو ها نیاز بـه مراقبت و توجه زیادی دارند، بـه خصوص اگر موهایتـان وز باشد. احتمال دارد موهای وز شما را اذیت بکند و نتوانیـد مدل موی دلخواهتـان را بـه کار ببـریـد.البته علت وز شدن موها، خشکی زیاد ساقه ی آن است اگر شما راهکارهای زیر را بـه کار ببـریـد مي توانیـد آن را درمان کنیـد.

 

موهایتـان را با ملایمت بشوییـد.

هر چه کـه در طول ماه های سرد کمتر از شامپو استفاده کنیـد، موهایتـان رطوبت بیشتری را در خود نگه مي دارند. درست است کـه شامپو بـرای تميز کردن مو و پوست سر لازم است، اما حتی اگر از شامپو های مخصوص موی خشک کـه بـه خوبی نیز فورموله شده اند زیاد استفاده کنیـد، بـه موها آسیب مي زنیـد و دچار وز مو مي شویـد.

بـه ندرت از شامپو استفاده کنیـد؛ حداکثر ۱ تـا ۳ بار در هفته. از روغن های طبیعی بـرای مرطوب کردن موهایتـان استفاده کنیـد، در بین دفعاتی کـه از شامپو استفاده مي کنیـد یک بار از شامپوی مخصوص موی خشک و یا نرم کننده بـه تنهایی استفاده کنیـد. منظور از نرم کننده بـه تنهایی این است کـه موهایتـان را خیس کرده و سپس از نرم کننده استفاده کرده و موها را آبکشی کنیـد بدون اینکـه از شامپو استفاده کنیـد.

چگونه موهای صاف و بدون وز داشته باشیم

صاف کردن موهای وز

 موهایتـان را بـه آرامي با حوله خشک کنیـد.

هر چه کـه با حوله بیشتر موهایتـان را دست کاری کنیـد مو مجعد تر و وزوزی تر مي شود. یک حوله خشن و زبـر مو را بیشتر وز مي کند و هر بار کـه استفاده مي کنیـد بیشتر و بیشتر بـه مو صدمه مي زنیـد. در عوض بـه آرامي حوله را بـر روی مو ها فشار داده تـا آب اضافه را جذب کند. شگفت زده خواهیـد شد وقتی ببینیـد با کنار گذاشتن عادت های قدیمي و با یک کار ساده چطور موهایتـان تغییر خواهد کرد.

 

محصولات حالت دهنده مو را هوشیارانه انتخاب کنیـد.

در طول زمستـان اگر موی خشک داریـد از محصول حالت دهنده استفاده کنیـد کـه موها را لطیف مي کند و بـه حفظ رطوبت مو کمک مي کند. هوای سرد رطوبت را از بین مي بـرد بنابـراین باعث ایجاد الکتریسیته مي شود و موها هر روز در شرایط بدتری قرار مي گیرند.

لوسیون های حالت دهنده و سرم سیلیکون بـهترین حالت دهنده ها هستند. اینکـه چه مقدار استفاده کنیـد بستگی بـه جنس موهایتـان دارد. آن هایی کـه موهای معمولی دارند بـهتر است کـه از این محصولات خیلی کم استفاده کنند تـا موهایشان سنگین نشود ولی کسانی کـه موهای ضخیم دارند بـهتر است کـه از مقدار بیشتری استفاده کنند.

علی رغم اینکـه بعضی از محصولات ادعا مي کنند کـه از مو در بـرابـر حرارت محافظت مي کنند، هیچ محصولی وجود ندارد کـه جلوی آسیب ها را بگیرد. این محصولات در بـهترین حالت تنها آسیب ها را کاهش مي دهند. حرارت زیاد هميشه بـه مو آسیب مي زند صرف نظر از این کـه چه محصولی شما استفاده مي کنیـد.

 

 در استفاده از سشوار دقت کنیـد.

هنگام خشک کردن مو با سشوار حرارت را بـه همه ی نقاط سر انتقال دهیـد. بـرای انتقال حرارت بـه لایه های زیرین مو حتما از سر پخش کننده حرارت سشوار استفاده کنیـد، سشوار را مدام در اطراف موها بچرخانیـد و بـر روی یک نقطه متمرکز نشویـد. این امر باعث مي شود کـه موهایتـان سریعتر خشک شود و کمتر وز شود.

چگونه موهای صاف و بدون وز داشته باشیم

 چیکار کنم موهام صاف بشه

نرم کننده های قوی

زمانیکـه موهایتـان خشک شده و یا آسیب دیـده است ماسک های نرم کننده بـهترین دوست موهایتـان خواهند بود، چه در فصل زمستـان و یا فصل های دیگر هر زمان کـه موهایتـان بـه نرم کننده نیاز داشت بایـد مدام از آن استفاده کنیـد. هر چه کـه موهایتـان خشک تر و آسیب دیـده تر باشد بیشتر بـه نرم کننده ها نیاز پیـدا مي کنیـد.

مقداری از نرم کننده ای را کـه انتخاب کرده ایـد در شب بـر روی مو ها بزنیـد و در صبح آبکشی کنیـد و یا با شامپو موها رو بشوییـد. کسانی کـه موی خیلی خشک دارند نیازی نیست از شامپو استفاده کنند؛ همان آبکشی کافی است. کسانی کـه موهای خیلی آسیب دیـده دارند، هر چه کـه بیشتر از نرم کننده ها استفاده کنند کمتر با وز مو مواجه مي شوند.

 

 از کوتـاه کردن موهای آسیب دیـده غافل نشویـد.

احتمال دارد کـه در روزهای سرد سال تنبلی کنیـد و از کوتـاهی موهایتـان غافل شویـد اما کوتـاه کردن موهای خشک و آسیب دیـده بـهترین راه بـرای حفظ زیبایی آن ها است. از آرایشگر خود بخواهیـد در ميان کوتـاهی معمول کـه سالانه انجام مي دهیـد موهایتـان را در این فاصله زمانی نوک گیری کند و موهای آسیب دیـده را کوتـاه کند.

این ها راه حل های ساده ای هستند کـه امتحانشان را پس داده اند و بـرای زیبایی موها لازم و ضروری هستند؛ مخصوصا بـرای آن هایی کـه در مناطق گرم زندگی مي کنند و در زمستـان رطوبت هوا کم مي شود.

چگونه موهای صاف و بدون وز داشته باشیم

موی وز کرده

 موها را چرب کنیـد.

موهای مجعد زودتر خشک مي​شوند، بنابـراین بایـد ساقه مو و انتهای ساقه را کمي چرب کنیـد. بعد از استفاده از نرم​ کننده و آبکشی، کمي پایین موها را با روغن​ های طبیعی چرب کنیـد. مي ​توانیـد از کرم​های مخصوص مو استفاده کنیـد. اما روغن​ های طبیعی بیشتر جذب موها مي​شوند، در حالی کـه روغن ​های سیلیکون روی لایه​ رویی مو باقی مي​مانند و ظاهر مو را کثیف جلوه مي​دهند.

 

 استفاده از محصولات بدون الکل

الکل باعث خشکی موها مي​شود و در نتیجه موها وز مي ​شوند. از محصولات بدون الکل استفاده کنیـد. مي​توانیـد شامپوها، نرم ​کننده‌ها و اسپری​ هایی را کـه در آرایشگاه​ ها استفاده مي‌شود، خریـداری کنیـد زیرا اکثر محصولات مورد استفاده در سالن​ ها اثر درازمدت ندارند و حاوی مواد خنثی مثل الکل نیستند.

 

 فقط ریشه موها را خشک کنیـد.

بـرای اینکـه از وزشدن موها جلوگیری کنیـد، فقط ریشه موها را با حرارت سشوار خشک کنیـد، این کار باعث مي​شود تـا ساقه و نوک​ موها زیاد خشک نشود و همانطور مرطوب باقی بماند.

 

 موهای خشک را شانه نزنیـد.

هرگز موها را بعد از اینکـه خشک شد، شانه یا بـرس نکنیـد، این کار نه تنها باعث از هم گسیختگی کوتیکول موها مي​شود، بلکـه باعث مي​شود موها بیشتر کشیـده شوند. بعد از اینکـه موها را کمي با حوله خشک کردیـد، از محصولات نرم ​کننده و ضدوز مثل کریستـال استفاده کنیـد و بعد بـه آرامي موها را شانه بزنیـد.

 

موهای خشک را با انگشتـان مرطوب شانه کنیـد.

اگر موهایتـان خشک شد و شانه یا بـرس نداشتیـد، مشکل شما با کمي آب بـرطرف مي​ شود. زیرا علت اصلی وز شدن موها، خشک شدن آنها است. کمي دستـان و انگشتـان خود را خیس کنیـد و انگشتـان را بـه آرامي لابـه​لای موها ببـریـد و کار شانه را با دست انجام دهیـد.

چگونه موهای صاف و بدون وز داشته باشیم

صاف کردن موهای وز و فر

موها را نپزیـد.

هر وسیله داغی کـه روی پوست دست مي​تواند تـاول ایجاد کند، بـرای موها نیز مضر است. بنابـراین استفاده از اتوهای مو را فراموش کنیـد و اگر سشوار نیز استفاده مي​کنیـد، مراقب ميزان حرارت آن باشیـد و با حرارت زیاد آن را مستقیم روی موها نگه نداریـد. بـهتر است ابتدا سشوار را با حرارت کم بگیریـد و کم کم حرارت آن را زیاد کنیـد.

 

چه چيزهايي « وز» مو را از بين مي بـرد؟

هيچ‌چيز بدتر از وز كردن موها نيست اما راه حل‌هاي ساده‌اي وجود دارد كه مي‌توانيد تـا حد زيادي از وز شدن موهاي‌تـان جلوگيري كنيد.

 

آب گازدار:

اگر معمولا ترجيح مي‌دهيد بـراي خشك كردن موهاي‌تـان از سشوار استفاده نكنيد و دوست داريد موهاي‌تـان بـه‌صورت طبيعي خشك شود و اگر موهاي شما بـه دليل رطوبت وز مي‌كنند، يك روش خوب بـراي جلوگيري از اين وز، استفاده از آب گازدار است، كافي است در حمام بعد از اين مثل هميشه موهاي‌تـان را شستيد و آبكشي كرديد، در آخر يك‌بار موهاي‌تـان را با آب گازدار آبكشي كنيد.

چگونه موهای صاف و بدون وز داشته باشیم

بهترین شامپو برای مو وز

سركه سيب:

يك راه حل طبيعي مؤثر ديگر بـراي جلوگيري از وز موها، استفاده از سركه سيب است، روند استفاده از اين راه هم خيلي شبيه استفاده از آب گازدار است يعني در حمام مثل هميشه موهاي‌تـان را بشوييد و در آخر مقداري مساوي آب و سركه سيب را با هم مخلوط كنيد و موها را با آن آب بكشيد.

 

ماءالشعير:

اگر موهايي فر و هميشه با حالت دادن آنها مشكل داريد، يك راه حل خوب استفاده از ماءالشعير است، ماءاشعير فر موهاي شما را ثابت نگه مي‌دارد تـا موهاي شما وقتي خشك مي‌شود نيز مثل زماني باشد كه خيس است.كافي است تمام موها را بـه آن آغشته كنيد.

 

نرم‌كننده طبيعي:

یک فرمول ويژه بـراي نرم كردن و حالت دادن موهاي خشك شما. 1فنجان مايونز را با نصف يك عدد آووكادو له شده مخلوط كنيد و آن‌قدر بزنيد تـا حالت چسبي پيدا كند، اين مخلوط را بـه موهاي‌تـان بماليد سپس موها را با يك كلاه پلاستيكي و با يك حوله داغ روي آن را بپوشانيد، حدود 02 دقيقه صبـر كنيد سپس موها را آب بكشيد، بـراي نتيجه بـهتر هفته‌اي يك‌بار اين كار را تكرار كنيد.

 

روغن زيتون و نارگيل:

اين روغن‌ها بـراي مبارزه با وز بـهترين دوستـان شما هستند. بـراي اين‌كه موهاي شما خيلي چرب بـه‌نظر نرسد مقدار كمي از اين روغن‌ها را كف دست‌تـان بـريزيد سپس ميان موهاي‌تـان بماليد.

 

صاف‌كننده‌هاي سراميكي:

اگر مي‌خواهيد موهاي‌تـان را با اتو صاف كنيد، اتويي انتخاب كنيد كه صفحه‌هاي سراميكي داشته باشد.

 

چند ماسک خانگی و ساده بـرای بـهبود مو‌های وز و خشک

چگونه موهای صاف و بدون وز داشته باشیم

بهترین راه صاف کردن موی وز

روغن نارگیل

تـاثیر معجزه‌آسای این روغن بـر کسی پوشیـده نیست! این روغن بسیار سنگین و بـرای نفوذ بـه اعماق مو بسیار مناسب است، اما در استفاده بیش از حد آن کمي احتیاط کنیـد بـه‌خصوص اگر مو‌های نازک و سبکی داریـد. یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را تـا نزدیک بـه ریشه مو ماساژ دهیـد.

در صورتی کـه روغن جامد است، قبل از استفاده، آن را کمي در مایکروویو گرم کنیـد. اگر موهای‌تـان خیلی خشک و وز است، این ماسک را تـا صبح روز بعد نگه داریـد و بعدموهایتـان را شست وشو دهیـد. این درمان شبانه بـه خشکی پوست سر در زمستـان و رفع شوره خفیف کمک مي‌کند.

 

ترکیب موز و روغن زیتون

یک موز را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط و پوره کنیـد. سپس مو و پوست سر را با آن ماساژ دهیـد. بعد از ۳۰ دقیقه موی سرتـان را کامل با شامپو بشوییـد.

چگونه موهای صاف و بدون وز داشته باشیم

درمان خانگی مو وز

آووکادو

این ميوه سرشار از مواد مغذی طبیعی است و روغن و پروتئین‌های آن، آب رسان و تقویت‌کننده مناسبی بـرای مو‌های وز است. نصف یک آووکادو را رنده و با چند قطره روغن نعناع آن را مخلوط کنیـد. مو‌ها را شامپو کنیـد، بعد از رطوبت‌گیری، ماسک را ۱۵ دقیقه روی مو‌ها ماساژ دهیـد و سپس بشوییـد.

 

ترکیب کدو تنبل و عسل

کدو تنبل سرشار از ویتـامين‌های A و C، بتـاکاروتن پتـاسیم و روی است. یک تـا دو قاشق غذاخوری عسل را بـه یک فنجان پوره کدو‌تنبل اضافه کنیـد و موهای‌تـان را با آن ماساژ دهیـد و بـرای ۱۵ دقیقه زیر کلاه دوش قرار دهیـد و بعد بشوییـد.

 

آب شکر

حدود یک قاشق چای‌خوری شکر در کف دست بـریزیـد و با مقداری آب مخلوط کنیـد و روی مو‌های وز و خشک خود بکشیـد. با این روش شما در واقع یک اسپری موی خانگی درست کرده‌ایـد کـه با چند بار استفاده، تـاثیر مثبت آن را خواهیـد دیـد.

چگونه موهای صاف و بدون وز داشته باشیم

موهای وز مثل سیم ظرفشویی

کلام آخر

توجه بـه موها یکی از کارهای مهم ما بـرای زیبایی آن است. با ترفند های بالا ی توانیـد وز مو هایتـان را از بین ببـریـد و موهای صاف داشته باشیـد. بـه راحتی مي توانیـد مدل موی دلخواهتـان را استفاده کنیـد.