7 غذایی که باعث آکنه می شود

7 غذایی که باعث آکنه می شود7 مواد غذایی که باعث آکنه می شود

آکنه یک بیماری پوستی شایع، که نزدیک به 10٪ از جمعیت جهان را تحت تأثی خود قرار می دهد. عوامل زیادی در ایجاد آکنه نقش دارند از جمله تولید سبوم و کراتین، باکتری های ایجاد کننده آکنه، هورمون ها، منافذ مسدود شده پوست و التهابات پوستی. ارتباط بین رژیم و آکنه همیشه بحث برانگیز بوده، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که رژیم غذایی می تواند نقش مهمی در رشد بیشتر آکنه داشته باشد.

در این مقاله هفت ماده غذایی که می توانند باعث آکنه شود را بررسی می کنیم و در مورد اینکه چرا  رژیم غذایی اهمیت دارد هم بحث خواهیم کرد.

7 غذایی که باعث آکنه می شود

چه مواد غذایی باعث جوش زدن صورت می شود

1- غلات پالایش شده و قند :

افرادی که آکنه دارند نسبت به افرادی که آکنه کمی دارند یا ندارند، کربوهیدراتهای پالایش شده بیشتری مصرف می کنند. غذاهای سرشار از کربوهیدراتهای تصفیه شده (پالایش شده) عبارتند از :

  • نان، غلات یا دسرهای ساخته شده با آرد سفید
  • ماکارونی که با آرد سفید درست می شود
  • برنج سفید و نودل های برنج
  • نوشابه و سایر نوشیدنی های شیرین شده با قند
  • شیرین کننده هایی مانند شکر نیشکر، شربت افرا، عسل یا آگاو

یک مطالعه نشان داد افرادی که به طور مکرر قند اضافه مصرف می کنند 30٪ بیشتربه آکنه مبتلا می شوند، در حالی که افرادی که مرتبا شیرینی و کیک می خورند 20٪ خطر بیشتر به مبتلا شدن آکنه داشتند. این افزایش خطر ممکن است با اثرات کربوهیدراتهای تصفیه شده بر قند خون و انسولین توضیح داده شود.

کربوهیدراتهای تصفیه شده به سرعت در جریان خون جذب می شوند که سریعا سطح قند خون را بالا می برد. وقتی قند خون بالا می رود، سطح انسولین نیز افزایش می یابد تا به کم کردن قندها از جریان خون کمک کند. با این حال، سطح بالای انسولین برای افرادی که آکنه دارند مناسب نیست.

انسولین باعث فعال شدن هورمونهای آندروژن می شود و فاکتور رشد شبه انسولین را افزایش می دهد (IGF-1). این امر باعث رشد سریع تر سلول های پوستی و افزایش تولید سبوم باعث رشد آکنه می شود. از طرف دیگر، رژیم های با قند کمتر، که قند خون یا انسولین را به میزان چشمگیری بالا نمی آورند، با کاهش شدت آکنه همراه هستند.

7 غذایی که باعث آکنه می شود

ایا شیر باعث جوش میشود

2- محصولات لبنی :

بسیاری از مطالعات ارتباطی بین فرآورده های شیر و شدت آکنه در نوجوانان نشان داده اند. همچنین دو مطالعه نشان داد که بزرگسالان جوانی که مرتبا شیر یا بستنی مصرف می کردند چهار برابر بیشتر از آکنه رنج می بردند. این تحقیقات تاکنون به طور عمده روی نوجوانان و بزرگسالان متمرکز شده است و فقط رابطه ای بین شیر و آکنه نشان داده شده است، نه یک رابطه علت و معلولی.

هنوز مشخص نیست که چگونه شیر در شکل گیری آکنه نقش دارد، اما چندین تئوری پیشنهادی وجود دارد.

شیر، سطح انسولین را افزایش می دهد، مستقل از اثرات آن بر قند خون، که ممکن است شدت آکنه را بدتر کند. شیر گاو همچنین حاوی اسیدهای آمینه است که کبد را تحریک می کند تا IGF-1 بیشتری تولید کند و این به رشد آکنه ها ارتباط دارد.

اگرچه گمانه زنی هایی در مورد اینکه چرا نوشیدن شیر ممکن است آکنه را بدتر کند وجود دارد، اما مشخص نیست که لبنیات نقش مستقیمی دارد یا خیر. تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود مقدار خاص یا نوع لبنیاتی که ممکن است آکنه را تشدید کند.

7 غذایی که باعث آکنه می شود3- فست فود :

آکنه به شدت با خوردن فست فود، رژیم غذایی سبک غربی سرشار از کالری، چربی و کربوهیدراتهای تصفیه شده همراه است. فست فود مانند همبرگر، ناگت، هات داگ، سیب زمینی سرخ شده ،  نوشابه و شیرخشک، اصلی ترین رژیمهای غذایی غربی هستند و ممکن است خطر آکنه را افزایش دهند.

یک مطالعه از 2300 مرد ترکیه ای نشان داد که خوردن همبرگر یا سوسیس به طور مکرر با 24٪ افزایش خطر بروز آکنه مرتبط است. هنوز مشخص نیست که چرا خوردن فست فودها خطر ابتلا به آکنه را افزایش می دهند، اما برخی محققان پیشنهاد می کنند که ممکن است بر ژنها و تغییر سطح هورمون تأثیر بگذارد به روشی که باعث پیشرفت آکنه می شود.

7 غذایی که باعث آکنه می شود

ایا گردو باعث جوش صورت میشود

4- مواد غذایی سرشار از چربی های امگا 6 :

رژیم های غذایی حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا 6، مانند رژیم غذایی معمولی غربی، با افزایش سطح التهابات و آکنه ارتباط دارند. این ممکن است به این دلیل باشد که رژیم های غربی حاوی مقادیر زیادی روغن ذرت و سویا هستند که سرشار از چربی های امگا 6 هستند و غذاهای معدودی حاوی چربی های امگا 3 دارند مانند ماهی و گردو.

این عدم تعادل اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 بدن را به حالت التهابی سوق می دهد و ممکن است شدت آکنه را بدتر کند. در مقابل، مکمل اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است سطح التهابات را کاهش دهد و به نظر می رسد که باعث کاهش شدت آکنه می شود.

7 غذایی که باعث آکنه می شود

غذا هایی که باعث افزایش آکنه می شود

5- شکلات :

شکلات از دهه 1920 مشکوک به ایجاد آکنه بوده است، اما تاکنون هیچ اجماعی حاصل نشده است.

یک مطالعه جدید نشان داد که مردان مستعد آکنه که روزانه 25 گرم شکلات تلخ 99 درصد گرم مصرف کرده اند، بعد از گذشت دو هفته از ضایعات آکنه در آنها افزایش یافته بود.

یک مطالعه دیگر نشان داد، در مردانی که روزانه کپسول 100٪ پودر کاکائو به آنها داده می شد، پس از یک هفته ضایعات آکنه به طور قابل توجهی  افزایش یافته بود نسبت به کسانی که به آنها دارونما داده می شد. دقیقاً دلیل افزایش شکلات ممکن است آکنه نامشخص باشد،  خوردن شکلات باعث افزایش واکنش سیستم ایمنی بدن در برابر باکتری های ایجاد کننده آکنه می شود، که ممکن است به توضیح این یافته ها کمک کند.

7 غذایی که باعث آکنه می شود

غذاهای جوش اور

6-پروتئین وی Whey (پروتئین آب پنیر) :

پروتئین آب پنیر یک مکمل رژیم غذایی محبوب که بیشتر در بین ورزشکاران بخصوص بدنسازان مصرف می شود. منبع سرشار از اسیدهای آمینه لوسین و گلوتامین است. این اسیدهای آمینه باعث می شوند سلولهای پوستی سریعتر رشد و تقسیم شوند و این می تواند به ایجاد آکنه کمک کند.

اسیدهای آمینه موجود در پروتئین آب پنیر همچنین می تواند بدن را برای تولید انسولین بیشتر، که به رشد آکنه ها مرتبط است تحریک کند. چندین مطالعه موردی حاکی از ارتباط بین مصرف پروتئین آب پنیر و آکنه در ورزشکاران مرد است. مطالعه دیگری نشان داد که بین شدت آکنه و تعداد روزهای مصرف مکمل های پروتئین وی ارتباط مستقیمی وجود دارد.

7 غذایی که باعث آکنه می شود

خوردن چه چیزی باعث از بین رفتن جوش صورت میشود

7- غذاهایی که به آنها حساست دارید :

آکنه دراصل یک بیماری التهابی است. این امر با این واقعیت تأیید می شود که داروهای ضد التهابی، مانند کورتیکواستروئیدها، درمانهای مؤثر برای آکنه های شدید هستند و افراد مبتلا به آکنه، میزان مولکول های التهابی بیشتری در خون خود دارند. یکی از مواردی که غذا می تواند در التهاب نقش داشته باشد از طریق حساسیت به مواد غذایی است.

حساسیت های غذایی هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه غذا را تهدید می شناسد و حمله ایمنی علیه آن انجام می دهد و این امر منجر به افزایش عامل ایجاد التهاب در بدن می شود که ممکن است آکنه را تشدید کند.

از آنجا که غذاهای بی شماری وجود دارد که سیستم ایمنی بدن می تواند به آنها واکنش نشان دهد ، بهترین راه برای کشف محرک ها، داشتن یک رژیم غذایی تحت نظارت یک متخصص تغذیه است.

رژیم های حذف شده با محدود کردن موقتی تعداد مواد غذایی در رژیم غذایی خود به منظور از بین بردن محرک ها و رسیدن به تسکین علائم کار می کنند، سپس بطور منظم غذاها را هنگام پیگیری علائم خود اضافه می کنید و به دنبال الگو می گردید. آزمایش حساسیت به مواد غذایی، مانند آزمایش انتشار مدیاتور (MRT) می تواند در تعیین اینکه کدام غذاها منجر به التهاب مرتبط با ایمنی می شوند و یک نقطه شروع روشن برای حذف مواد غذایی خود را فراهم می کنید.

در عوض چه چیزی بخوریم :

در حالی که غذاهای مورد بحث در بالا ممکن است در ایجاد آکنه نقش داشته باشد، غذاها و مواد مغذی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است به پاکسازی پوست شما کمک کند که شامل:

اسیدهای چرب امگا 3: امگا 3 ضد التهاب هستند و مصرف منظم آن با کاهش خطر ابتلا به آکنه مرتبط است.

پروبیوتیک: پروبیوتیک ها  به سلامت روده کمک می کنند  و  میکروبیوم را متعادل می کنند، که با کاهش التهاب و خطر کمتر رشد آکنه مرتبط است.

چای سبز: چای سبز حاوی پلی فنول است که با کاهش التهاب و کاهش تولید سبوم همراه است. عصاره چای سبز در هنگام استفاده بر روی پوست باعث کاهش شدت آکنه می شود.

زردچوبه: زردچوبه حاوی ضد التهاب پلی فنول کورکومین است، که می تواند به تنظیم قند خون، بهبود حساسیت به انسولین و جلوگیری از رشد باکتری های ایجاد کننده آکنه کمک کند، که ممکن است باعث کاهش آکنه شود.

ویتامین های A ، D ، E و روی: این مواد مغذی نقش مهمی در سلامت پوست و ایمنی بدن دارند و ممکن است به جلوگیری از آکنه کمک کنند.

رژیمهای غذایی به سبک سرخپوشان: رژیمهای غذایی سرخپوشان سرشار از گوشتهای بدون چربی، میو ، سبزیجات و آجیل و استفاده کمتر غلات، لبنیات و حبوبات هستند که با پایین آمدن قند خون و انسولین همراه می باشند.

رژیم های مدیترانه ای: یک رژیم مدیترانه ای سرشار از میوه، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، ماهی و روغن زیتون و لبنیات کم چرب و اشباع است که با کاهش شدت آکنه ارتباط دارد.

 

سخن پایانی :

الگوهای کلی رژیم غذایی احتمالاً تأثیر بیشتری بر سلامت پوست نسبت به خوردن – یا نخوردن هر غذای خاص دارد. لازم نیست که از تمام غذاهایی که با آکنه در ارتباط هستند، به طور کامل اجتناب کنید، بلکه آنها را به طور متعادل با سایر غذاهای ه مغذی که در بالا مورد بحث قرار گرفت مصرف کنید. همچنین نوصیه می شود برای مشاوره شخصی تر و مفید تر با یک متخصص تغذیه مشورت کنید

منبع : healthline

 

مطالب مرتبط :

ضخیم شدن موی سر به صورت طبیعی

درمان شکستگی مو به صورت طبیعی

از بین بردن جوش برای همیشه