علائم اوج لذت در زنان، علائم رسیدن به ارگاسم

علائم اوج لذت در زنان، علائم رسیدن به ارگاسم

همه آن چیزی که باید درباره ارگاسم بدانید

ارگاسم به طور گسترده، اوج هیجان جنسی تلقی می شود. این یک احساس قدرتمند از لذت و احساس جسمی است، که شامل تخلیه تنش شهوانی انباشته شده می شود.

با این وجود، در مورد ارگاسم چیزهای ناشناخته زیادی وجود دارد. اما طی یک قرن گذشته، تئوری های مربوط به ارگاسم و ماهیت آن به طرز چشمگیری تغییر کرده است. به عنوان مثال، متخصصان مراقبت های بهداشتی اخیراً به تازگی به ایده ارگاسم زنانه رسیده اند، در حالی که بسیاری از پزشکان در دهه 1970 ادعا می کردند که عادی نیست که زنان ارگاسم را تجربه کنند.

در این مقاله، ما توضیح خواهیم داد که ارگاسم در زنان چگونه اتفاق می افتد و برخی از سوء برداشت های متداول را توضیح خواهیم داد.

حقایقی در مورد ارگاسم

 • ارگاسم به دلیل هورمون ها و سایر مواد شیمیایی موجود در بدن در هنگام  اوج لذت جنسی، فواید سلامتی بالقوه متعددی دارد.
 • ارگاسم فقط در هنگام تحریک جنسی رخ نمی دهد.
 • افراد از همه جنسها می توانند اختلالات ارگاسم را تجربه کنند.
 • تخمین زده می شود که از هر 3 نفر یک نفر انزال زودرس را تجربه کرده اند.
 • افراد ترانس پس از جراحی مجدد جنسیت قادر به ارگاسم هستند.
 • متخصصان پزشکی و متخصصان بهداشت روان، ارگاسمها را متفاوت تعریف می کنند.

ارگاسم چیست؟

علائم اوج لذت در زنان، علائم رسیدن به ارگاسم

علائم اوج لذت در زنان

ارگاسم ها با استفاده از معیارهای مختلف می توانند به روشهای مختلفی تعریف شوند. متخصصان پزشکی از تغییرات فیزیولوژیکی بدن به عنوان پایه ای برای تعریف استفاده کرده اند، در حالی که روانشناسان و متخصصان بهداشت روان از تغییرات عاطفی و شناختی استفاده کرده اند. در حال حاضر هنوز یک توضیح کامل درباره ارگاسم وجود ندارد.

مزایای بالقوه سلامتی ارگاسم

چندین هورمون آزاد شده هنگام ارگاسم شناسایی شده اند ، مانند اکسی توسین و DHEA. برخی از مطالعات نشان می دهد که این هورمونها می توانند از ویژگیهای محافظتی در برابر سرطان و بیماریهای قلبی برخوردار باشند. همچنین مشخص شده است که اکسی توسین و سایر اندورفینهایی که در طی ارگاسم مرد و زن آزاد می شوند، به عنوان آرام بخش عمل می کنند.

 

انواع ارگاسم

علائم اوج لذت در زنان، علائم رسیدن به ارگاسم

ارگاسم چه انواعی دارد؟

با توجه به اینکه هنوز متخصصان در مورد تعریف ارگاسم به توافق نرسیده اند، اشکال مختلفی از طبقه بندی برای ارگاسم وجود دارد.

روانشناس تحلیلگر “زیگموند فروید”، ارگاسم زن را به عنوان کلیتورال در افراد جوان و نابالغ، و واژینال را در افرادی که پاسخ جنسی سالم دارند، تشخیص داد. در مقابل، “بتی دودسون”، محقق جنسی، حداقل نه شکل مختلف ارگاسم، مغایر با تحریک دستگاه تناسلی را بر اساس تحقیقات خود تعریف کرده است. در اینجا گزیده ای از آنها آورده شده است:

 • ارگاسم ترکیبی: ارگاسم ترکیبی، یک اوج لذت جنسی است که وقتی بیش از یک ناحیه، هم زمان تحریک می شود، اتفاق می افتد.
 • ارگاسم چندگانه: به بیان واضحتر، ارگاسم‌های چندگانه یکی پس از دیگری اتفاق می‌افتند، بدون اینکه فرد در رابطه جنسی تمایل خود را به ادامه رابطه از دست بدهد.
 • ارگاسم فشار: ارگاسمهایی که از تحریک غیرمستقیم فشار اعمال می شوند.
 • ارگاسم آرامش: ارگاسم ناشی از آرامش عمیق هنگام تحریک جنسی.
 • ارگاسم تنشی: یک شکل معمول ارگاسم که اغلب از تحریک مستقیم و تنش بدن و ماهیچه ها رخ می دهد.

اشکال دیگری از ارگاسم وجود دارد که بسیاری دیگر آنها را توصیف کرده اند. برای مثال:

 • ارگاسم فانتزی: ارگاسم ناشی از تحریک ذهنی به تنهایی.
 • ارگاسم G-spot: ارگاسمهایی که ناشی از تحریک یک منطقه شهوانی در طی مقاربت هستند، از نظر ارگاسم نسبت به سایر انواع تحریکات، تفاوت چشمگیری دارند.

 

علائم اوج لذت در زنان

علائم اوج لذت در زنان، علائم رسیدن به ارگاسم

نشانه های ارگاسم در زنان

زمانی که زنان بعد از برقراری رابطه جنسی به ارگاسم می رسند، علائمی را در خود می بینند. برخی از علائمی که نشان دهنده اوج لذت در زنان یا ارگاسم در آنها است، در ادامه آورده شده است.

سفت شدن نوک پستان:

زمانی که زن به ارگاسم می‌رسد، تنفس سریع می شود و نوک پستان‌هایش سفت می‌شود. هر چه قدر هم زن سرد یا عصبی باشد، اما اگر مقدمات ارضا و تحریک به خوبی انجام شود، اوج لذت جنسی را به راحتی تجربه خواهد کرد، پس اهمیت مقدمات پیش از شروع رابطه جنسی را جدی بگیرید.

تنگ شدن قسمت داخلی رحم:

قطر رحم زنان به هنگام ارضا شدن افزایش یافته و مایع لزجی از آن خارج می‌شود. این مایع بی‌رنگ بوده و سبب می‌شود که عمل دخول راحت‌تر انجام گیرد. در نظر داشته باشید که به هنگام ارضا شدن زنان، قسمت داخلی رحم آن‌ها کمی تنگ می‌شود.

احساساتی شدن:

یکی از علائم اوج لذت در زنان احساساتی شدن زنان پس از رسیدن به مرحله ارگاسم است. گاهی این احساس تا حدی پیش می‌رود که سبب گریه کردن زن خواهد شد. ممکن است گریه زن پس از رابطه جنسی، مرد را متعجب کرده و یا بترساند، اما این مسئله اصلا نگران کننده نیست و در حقیقت بدین معناست که زن از رابطه جنسی با همسر خود نهایت لذت را برده است.

خوابیدن زن:

برخی از زنان پس از ارضا شدن و رسیدن به ارگاسم، به خواب می‌روند. اگرچه این مسئله بیشتر در مردان مشاهده می‌شود، ولی برخی زنان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پس اگر همسر شما پس از انجام رابطه جنسی به طور ناگهانی خوابید، اصلا تعجب نکنید، زیرا این کار جزء علائم اوج لذت در زنان به شمار می‌رود.

در آغوش گرفتن همسر:

نیاز به در آغوش گرفتن مرد توسط زن پس از انجام رابطه جنسی نیز یکی دیگر از علائم اوج لذت در زنان به شمار می‌رود، اما همیشه تضمین کننده آن نیست.

از دیگر نشانه های ارگاسم یا ارضا شدن در زنان به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • تغییر سریع رنگ لب های فرج
 • انقباض واژن
 • انقباض رحم و اسفنکتر مقعد
 • رفع احتقان آرئول
 • افزایش شدت نبض واژن
 • افزایش سطح پرولاکتین

زنان چگونه به اوج لذت جنسی (ارگاسم) می رسند؟

علائم اوج لذت در زنان، علائم رسیدن به ارگاسم

نحوه رسیدن زنان به ارگاسم

مرحله اول: هیجان

هنگامی که یک زن از نظر جسمی یا روانی تحریک می شود، رگ های خونی درون دستگاه تناسلی او گشاد می شوند و باعث افزایش خون می شود. این افزایش خون باعث تورم مادگی می شود و مایعات از دیواره های واژن عبور می کنند و باعث ایجاد تورم و رطوبت مادگی می شود.

از نظر داخلی نیز، قسمت بالای واژن گسترش می یابد. ضربان قلب و تنفس تسریع می شود و فشار خون افزایش می یابد. گشاد شدن رگهای خونی می تواند منجر به بروز داغ شدن خانم بویژه در گردن و سینه شود.

مرحله دوم: حالت پایا

هرچه جریان خون به داخل اینترویتوس، یعنی قسمت تحتانی واژن برسد، آن را سفت تر می کند. همجنین سینه ها می توانند تا 25 درصد افزایش سایز داشته باشند. اما افزایش جریان خون به داخل آرئول (ناحیه اطراف نوک پستان)، باعث می شود که پستان ها کمتر افزایش سایز داشته باشند. کلیتوریس نیز در مقابل استخوان ناحیه تناسلی، عقب می رود و به ظاهر ناپدید می شود.

مرحله سوم: ارگاسم

ماهیچه های دستگاه تناسلی، از جمله رحم و اینترویتوس، حدوداً با 0.8 ثانیه فاصله، انقباضات ریتمیک را تجربه می کنند. به طور متوسط ​​ارگاسم زن، ​​در حدود 13-51 ثانیه بیشتر از مردان طول می کشد. بر خلاف مردان، اکثر خانم ها دوره نسوز (بهبودی) ندارند و در صورت تحریک مجدد می توانند ارگاسم بیشتری داشته باشند.

مرحله چهارم: ثبات

بدن به تدریج با کاهش تورم و کند شدن نبض و تنفس به حالت سابق خود باز می گردد.

این مطالب نیز ممکن است برایتان مفید باشد:

ارضای صحیح زن

انزال زنانه چیست؟

روش های عشق بازی قبل از رابطه

علائم اوج لذت در زنان، علائم رسیدن به ارگاسم

علائم ارگاسم در زنان

علل ارگاسم

معمولاً گفته می شود که ارگاسم یک تجربه جنسی است که معمولاً به عنوان بخشی از چرخه پاسخ جنسی تجربه می شود. ارگاسم، غالباً بعد از تحریک مداوم نواحی شهوتزا، مانند دستگاه تناسلی، مقعد، نوک سینه ها و پرینه (مییان دوراه) اتفاق می افتند.

از نظر فیزیولوژیکی، ارگاسم ها به دنبال دو پاسخ اساسی به تحریک مداوم اتفاق می افتند:

 • Vasocongestion: فرآیندی كه طی آن بافتهای بدن از خون پر می شوند و در نتیجه بزرگ می شود.
 • Myotonia: فرایندی که عضلات دچار تنش می شوند از جمله انعطاف پذیری داوطلبانه و انقباض غیر ارادی.

گزارش هایی در خصوص تجربه ارگاسم در افرادی که قرص صرع مصرف کرده اند، و افرادی که پایشان قطع شده است در محلی که قبلا پا داشته اند وجود دارد. افرادی که از کمر به پایین فلج شده اند نیز توانسته اند ارگاسم داشته باشند و این نشان می دهد سیستم عصبی مرکزی و نه تناسلی برای تجربه ارگاسم مهم است.

 

اختلالات ارگاسم

تعدادی از اختلالات به ارگاسم مرتبط هستند. اختلالات ارگاسمی می توانند منجر به پریشانی، سرخوردگی و احساس شرم، هم برای شخصی که علائم را تجربه می کند و هم برای همسرش، شود.

اگرچه ارگاسم در همه جنسیت ها، یکسان تلقی می شود، اما متخصصان مراقبت های بهداشتی تمایل دارند بیماری های ارگاسم را از نظر جنسیتی توصیف کنند.

اختلالات ارگاسمي زنانه

اختلالات ارگاسمي زن، به غياب فقدان يا تأخير قابل توجه ارگاسم به دنبال تحريك كافي، گفته می شود. به عدم وجود ارگاسم، آنورگاسمی گفته می شود. اختلال ارگاسمی را می توان به دو دسته تقسیم کرد.

 • اختلال عملکرد ارگاسم اولیه: هنگامی که یک زن هرگز ارگاسم را تجربه نکرده است.
 • آنورگاسمی ثانویه: هنگامی که زنی که قبلاً ارگاسم را تجربه کرده، ولی دیگر نمی تواند.

اختلال ارگاسمي زنانه مي تواند در نتيجه علل جسمي مانند مسائل زنان و يا استفاده از داروهاي خاص و يا علل روانشناختي مانند اضطراب يا افسردگي نیز رخ دهد.

این مطلب نیز ممکن است برایتان مفید باشد: 

اختلال ارگاسمی در زنان و مردان

علائم اوج لذت در زنان، علائم رسیدن به ارگاسم

اختلال ارگاسمی در زنان چیست؟

تصورات غلط رایج

اهمیت والایی که جامعه به رابطه جنسی می دهد، همراه با دانش ناقص ما از ارگاسم، منجر به تعدادی از سوء برداشت های متداول شده است. فرهنگ جنسی، ارگاسم را روی پایه قرار داده است و اغلب آن را به عنوان یگانه و تنها هدف درگیری های جنسی قرار می دهد.

با این حال، ارگاسم، آنچنان که افراد تصور می کنند، ساده نیست. تخمین زده می شود که حدود 10-15 درصد از زنان، هرگز ارگاسم نداشته اند. در مردان، نیز تقریباً از هر 3 نفر یک نفر، انزال زودرس را در برخی از نقاط زندگی خود تجربه کرده است.

تحقیقات نشان داده اند که ارگاسم به طور گسترده به عنوان مهم ترین جنبه تجربه جنسی در نظر گرفته نمی شود. یک مطالعه گزارش داد بسیاری از زنان رضایت بخش ترین تجربیات جنسی خود را زمانی می دانند که از نظر احساسی وابستگی به شخص دیگری دارند، نه اینکه رضایت را صرفا بر پایه ارگاسم قرار دهند.

تصور غلط دیگر این است که برخی افراد، بر این باورند که تحریک واژن، راه اصلی رسیدن به ارگاسم برای زنان و مردان است. در حالی که این ممکن است برای بسیاری از مردان و برخی از خانم ها صادق باشد، اما بسیاری از زنان، پس از تحریک کلیتوریس، ارگاسم را تجربه می کنند.

یک تجزیه و تحلیل جامع از 33 مطالعه در 80 سال گذشته، نشان داد که در طی مقاربت واژینال، فقط 25 درصد از زنان به طور مداوم ارگاسم را تجربه می کنند، در حدود نیمی از زنان گاهی اوقات دارای ارگاسم هستند، 20 درصد به ندرت یا همیشه دارای ارگاسم هستند، و حدود 5 درصد هیچگاه ارگاسم ندارند.

در حقیقت، ارگاسم ها لزوماً مجبور نیستند دستگاه تناسلی را درگیر کنند، و همچنین مجبور نیستند با خواسته های جنسی در ارتباط باشند، همانطور که در نمونه هایی، ارگاسم ناشی از ورزش، مشاهده شده است.

تصور غلط دیگر این است که افراد ترنس، بعد از جراحی تغییر جنسیت، قادر به ارگاسم نیستند.

یک مطالعه در سال 2005 در مورد افراد ترنس که تحت عمل جراحی تغییر جنسیت قرار گرفته اند، نشان داد که همه مردان ترانس و 85٪ از زنان ترنس، قادر به ارگاسم هستند.

سخن پایانی

به ارگاسم رسیدن، یک تجربه بسیار فردی است که تعریفی مفرد و همه جانبه ندارد. در بسیاری از موارد، متخصصان توصیه می کنند از مقایسه خود با افراد دیگر یا مفاهیم از قبل موجود در مورد آنچه که ارگاسم باید باشد، اجتناب کنند.

منبع: medicalnewstoday